RUP pozitivnim poslovanjem obilježio 72 godinu kompanije
Svečanom sjednicom 24. septembra obilježen je Dan rudara i 72 godine poslovanja Rudnika uglja Pljevlja uz prisustvo predstavnika Vlade, energetske zajednice, lokalne samouprave, poslovnih saradnika, predstavnika privrednog, društvenog života i rudara.
U obraćanju Izvršni direktor Nemanja Laković poželio je uspjeh u daljem radu svim rudarima, ličnu i porodičnu sreću i istakao da su pljevaljski rudari početna tačka energetske stabilnosti Crne Gore. Za pet mjeseci od stupanja na dužnost Izvršnog direktora susreo se sa brojnim izazovima, izmještanja korita rijeke Ćehotine, sistematizacijom koja nije odgovarala realnom stanju u kompaniji i pripremom rješavanja krize naredne godine uslovljenom zastojem u radu TE zbog ekološke rekonstrukcije. Laković je dodao da je najvažnije da uspješno zajedničkim radom prevazilaze sve teškoće i barijere, korak po korak i jasno istako da će se svako buduće zapošljavanje u Rudniku uglja Pljevlja obavljati putem javnih konkursa.
„Kao što smo i obećali, novi menadžment RUP-a završio je novi predlog sistematizacije radnih mjesta koji će definisati optimalan broj radnika u kompaniji. Najveće povećanje u broju radnika dobiće Sektor proizvodnje koji je „srce sistema“ RUP-a. Takođe je donijeta odluka da unutrašnja služba obezbjeđenja preuzme kontrolu bezbjednosti kompanije. Dodatno povećanje postojeće sistematizacije uzrokovano je većim brojem nabavljene mehanizacije koja zahtjeva veći broj izvršioca, kao i formiranje građevinske gupe.“, kazao je Laković.
72 godinu postojanja Rudnik uglja Pljevlja obilježio je pozitivnim poslovanjem i uprkos radovima na dva fronta iskopu i otkrivci uglja i realizaciji predviđenih aktivnosti na novom koritu rijeke Ćehotine.
„Dozvolite mi da u ime mendžmenta potvrdim da je RUP posle negativnog rezultata u prvoj polovini godine, izazvanog produženim remontom TE Pljevlja, presao u pozitivno poslovanje. U periodu između dva praznika ostvaren je obim otkrivke preko 9.560.000 m³ čvrste mase i uglja 1.650.000 t. Rekordni rezultat na otkrivci ostvaren je u aprilu 1.062.903m³. Ono što posebno želim da naglasim jeste da nam upravo ovi finansijski podaci i puna likvidnost daju vjetar u leđa za kontinuitet i ubrzanje realizacije započetih i novih projekata.“, istakao je Laković.
Projekat izmještanja korita rijeke Ćehotine mora se završiti u koordinaciji sa projektom ekološke rekonstrukcije do kraja naredne građevinske sezone naredne, zbog ograničenih količina uglja. Laković je pojasnio da je ovo bio poseban izazov za novi menadžment jer su radovi kasnili zbog dobijanja UT uslova 2020. godine po kojima ovaj projekat nije mogao biti realizovan.
„ Rudnik uglja je završio većinu posla oko smaog iskopa korita rijeke Ćehotine, nekih 90 odsto, što će dovesti do značajnih ušteda u odnosu na projektovanu cijenu i vrijeme završetka radova. Počeli smo sa tenderskim procedurama za ostale radove na ovom projektu i posle detaljnog usklađivanja projekta nadamo se brzom dobijanju izvođača za preostale radove.“, dodao je Laković.
Ekološka rekonstrukcija koja će u 2025. godini dovesti do zastoja u isporuci uglja za TE Pljevlja od sam mejseci imaće za posledicu oko 48 miliona eura manje na prihodnoj strani RUP-a. Laković je posebno naglasio da se ovaj problem mora rješavati sa nivoa grupacije EPCG u saradnji sa Vladom i ministarstvima i dodao da će RUP u anvedenom periodu obezbjediti stabilno finansiranje kroz aktiviranje široke potrošnje i maksimalno angažovanje građevinske grupe.
„Kao što sam već pomenuo razvoj građevinske grupe već je počeo, na korak smo do otvaranja asfaltne baze i po preporukama EU o pravednoj tranziciji nastavićemo s aotvaranjem novih poslova koji će obezbjediti nova radna mjesta u Pljevljima. Kao socijalno osviješćeni pripadnici zajednice, što svakodnevno potvrđujemo, nastojimo da posržimo i finansijski pomognemo sportske klubove, udruženja penzionera u Pljevljima, socijalno ugrožene, škole, bolnice i vjerske zajednice.“, zaključio je Laković i dodao da 24. septembar treba da bude dan koji asocira na nove uspjehe i podsjetnik na hrabrost i snagu rudara i svih zaposlenih.
Prisutnim se obratio predsjednik Odbora direktora EPCG Milutin Đukanović koji je naglasio da je zahvaljujući radu RUP i TE Pljevlja energetski sistem ostao stabilan.
„Izvršni direktor je jasno saopštio plan što se tiče izmještanja korita rijeke Ćehotine, imaćete punu podršku od poslovodtsva EPCG, takođe i snažan pritisak da se to što prije završi. Ista priča važi i za ekološku rekonstrukciju. Mi već vidimo da ćemo u Pljevljima na površinama koje prije svge pripadaju RUP graditi velike solarne elektrane, a takođe iskoristićemo i snažu energetsku infrastrukturu da i u Pljevljima radimo baterijske sisteme.“, objasnio je Đukanović
Ministar rudarstva, nafte i gasa Admir Šahmanović naglasio je odlučnost o obezbjeđivanju sigurnosti na radu, savremene tehnologije i pravednu nadoknadu za sve rudare.
„Ovaj dan je posvećen ljudima koji se svakodnevno suočavaju sa jednim od najtežih, ali i najčistijih poslova. Vaša posvećenost, hrabrost i trud čine temelj ne samo ovo rudnika već i naše energetske stabilnosti, a samim tim razvoja i napretka naše zemlje. Naša obaveza je da vam pružimo podršku, da unaprijedimo standarde zaštite na radu, ali da razmišljamo o budućnosti i inovacijma koje će vam pomoći da radite bezbjednije i efikasnije. Rudarstvo ima važnu ulogu u tranziciji ka održivim izvorima energije i mi ćemo raditi na tome da obezbjedimo stabilan prelaz u budućnost u kojoj energije dolazi iz čistih izvora, ali bez gubitka radnih mjesta i ugrožavanja egzistencija.“, kazao je Šahmanović.
Ovogodišnji dobitnici nagrade za najbolje radnike su: Slobodan Terzić rukovalac dampera (Sektor Proizvodnja, RJ „Površinski kopovi“), Igor Ćurčić automehaničar (Sektor „Proizvodnja“, RJ „Održavanje“), Esad Kordić inženjer na eksploataciji uglja (Sektor „Proizvodnja“, RJ „Površinski kopovi“), Svetlana Tošić blagajnica (Sektor „Promet“, Služba prodaje) i Olivera Đondović arhivski radnik (Sektor za pravne, kadrovske i opšte poslove, Služba za pravne i opšte poslove).